Archives czerwiec 2024

Piece of Cake: Gherkin

London's Gherkin Building / 30 St Mary Axe

Współczesna architektura często zadziwia. W wielu miastach znajdują się budowle, które swoim wyglądem wzbudzają wiele mieszanych uczuć. Zwiedzamy, patrzymy, dumamy i przechodzi nam przez głowę myśl: Coś tu jednak nie pasuje. Czy aby zdjęcie fragmentu londyńskich wieżowców  biurowców nie przywołuje również takiej myśli? Co tam robi ten wielki korniszon po prawej stronie? Jest to wieżowiec, którego budowę zakończono pod koniec 2003 roku. Powstał on na miejscu zbombardowanego przez IRA budynku The Baltic Exchange. Na początku znajdowała się w nim siedziba firmy ubezpieczeniowej Swiss Re.  Jednak od czasu powstania do dzisiaj budynek ten wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. The Gherkin nie tylko wygląda futurystycznie, ale również jest skonstruowany najnowocześniejszą technologią, mająca być ekologiczną i przyjazną środowisku. Na zewnątrz jest udekorowany w różnokolorowe szklane romby ułożone w trójkątną konstrukcję obwodową w kształcie zakrzywionego szkła. Ten wielki ogór ma 40 pięter, a jak to zwykle bywa, na kilku ostatnich znajduje się bar i restauracja oraz miejsce do wynajęcia na imprezy z przepiękną panoramą na Londyn. Kto z Was chętnie by tam urządził swoją pierwszą lub kolejną 18 – stkę? 

Brunch Bites: Always

Jeśli jesteś kobietą i czytasz ten wpis to słowo always nieuchronnie kojarzy Ci się z jednym produktem, którego nazwy nie muszę wymieniać. Jeśli jesteś mężczyzną, to w odgadnięciu tego, co mam na myśli, pomogą Ci słowa sloganu reklamowego sprzed lat: Zawsze sucho, zawsze czysto, zawsze pewnie, zawsze → Always 😁 Wielu z was zapewne wie, że always należy do tej grupy przysłówków, które wyrażają rutynę lub jakiś zwyczaj. A czasem, który nadaje się do opisów rzeczy, które mają stałe miejsce w życiu jest czas Present Simple. Jednakże jest taki moment w języku angielskim, kiedy przysłówek always możemy śmiało połączyć z innym czasem, tj. Present Continuous. Możemy to zrobić owszem, ale tylko w jednej określonej sytuacji: kiedy jesteśmy na kogoś źli, chcemy się wyżalić lub ponarzekać. Zobacz przykład 👇 

You are always complaining about the weather.

W zdaniu tym mamy zastosowany Present Continuous po to, aby nie tylko stwierdzić fakt (do tego wystarczyłby Present Simple: You always complain about the weather), ale także wyrazić jak nas to narzekanie irytuje i jak bardzo mamy tego dość. A Ty masz coś takiego, co Cię mocno wkurza? Spróbuj po angielsku okazać swoją złość na czyjeś zachowanie lub przyzwyczajenia, jak zawsze… w komentarzu 👇

Coffee Talks: Squirrel

O wiewiórka! Kto tak nie krzyknie, widząc małą, zwinną, błyskawicznie przemykającą z jednego pnia drzewa na drugie w poszukiwaniu orzeszka? A kto by pomyślał, że po angielsku spontanicznie wykrzyczane o wiewiórka sprawić może wiele kłopotów. Dlaczego? Przeczytaj! 

S Q U I R R E L

Powtórz kilka razy, najpierw wolno i wyraźnie, a potem coraz szybciej aż się w końcu uda. A po kolejnej udanej próbie wypowiedzenia tego dość trudnego wyrazu zapraszam Cię do powiedzenia na głos krótkiego wierszyka o wiewiórkach zbierających nasiona słonecznika:

Chillouts: The End

A na koniec roku szkolnego dziękuję wszystkim uczniom za udział w naszych kursach, za pracę, zaangażowanie, za uczciwą rywalizację z innymi oraz z własnymi celami. Dziękuję także rodzicom i sympatykom naszej szkoły za towarzyszenie nam, wsparcie i wyrozumiałość. Well done, everyone! Do zobaczenia we wrześniu. Tymczasem zapraszam na bloga 👉 https://countryenglish.pl/blog/Będzie się działo.

Challengers: Gabrysia i Amelia

A przed Wami kolejni uczniowie kończący kurs, tym razem gramatyczny, w COUNTRY ENGLISH. Są to dwie bardzo pilne uczennice: Gabrysia i Amelia. Podjęły się one wyzwania polegającego na uczestniczeniu w podróży dookoła świata a przy okazji poznawaniu i utrwalaniu podstawowych zasad gramatycznych (szerzej o kursie tutaj 👉 https://countryenglish.pl/chillouts-grammar-courses/). Dziewczyny dotarły do końca podróży, uzyskując kolejno 82% 84% z całego kursu. Uczennicom gratulujemy i zapraszamy do współpracy w kolejnym roku szkolnym.  

Challengers: Julia i Maja

Kto podjął się wyzwania i uczestniczył przez cały rok w kursie konwersacyjnym na poziomie zaawansowanym? A kto ukończył go z rewelacyjnymi wynikami przekładającymi się na śmiałość w wyrażaniu swoich myśli i opinii w języku angielskim bez dłuższego zastanawiania się i wiszącej w powietrzu niezręcznej ciszy? No i wreszcie kto przez cały rok szkolny sumiennie konstruował dialogi, artykuły, recenzje, jak i swobodne formy wypowiedzi ustnej i pisemnej? Otóż były to: Julia i Maja. Dziewczyny za swoje pełne zaangażowanie w kursie otrzymały nagrodę w postaci lektury należącej do kanonu klasyki literatury 👉 The Dubliners Jamesa Joyce’a. Zarówno Julii, jak i Mai gratulujemy, a w przyszłym roku szkolnym zapraszamy obydwie dziewczyny do COUNTRY ENGLISH na kurs przygotowujący do egzaminu zewnętrznego B2 First. Natomiast poniżej 👇znajdują się wycinki z wirtualnych zeszytów uczennic COUNTRY ENGLISH. 

Challengers: Angelika i Oliwia

Na ostatniej prostej przed wakacjami do mety konwersacyjnego kursu dobiegł bardzo zgrany duet: Angelika i Oliwia. Dziewczyny przeszły przez dwanaście różnych sytuacji, opanowując przydatne zwroty używane w potocznym języku, poznając czasowniki frazowe i utrwalając znane już konstrukcje gramatyczne. O tym jak bardzo solidarnie obydwie dziewczyny brały udział w kursie, informuje wykres poniżej 👇. Angelice i Oliwii gratulujemy bardzo dobrych wyników i zapraszamy do COUNTRY ENGLISH w kolejnym roku szkolnym, tym razem na kurs przygotowujący do matury.

Challengers: Emilia

Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego kończą  się również kursy w COUNTRY ENGLISH. Po ponad rocznych zmaganiach kurs konwersacyjny ukończyła nasza uczennica Emilia. Emilia zdobyła 12 odznak symbolizujących 12 różnych sytuacji, w których Emilia może wykorzystać zdobyte umiejętności i zastosować poznane struktury językowe, aby sprawnie porozumiewać się w języku angielskim. W trakcie kursu Emilia zdobywała również punkty i z całego kursu udało jej się osiągnąć bardzo dobry wynik, tj. 82% 🏆Emilii serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych, tym razem przedmaturalnych zmaganiach.

Chillouts: After Exam Reflection

Dużo się działo ostatnimi czasy zarówno w realu, jak i w wirtualu, a to za sprawą wszelakich egzaminów odbywających się w szkołach oraz u nas w COUNTRY ENGLISH. Sesja egzaminacyjna powoli dobiega końca, zatem najwyższa pora na chwilę poegzaminacyjnej refleksji. Spora część uczniów doskonale radzi sobie z zadaniami testowymi, czyli tam, gdzie jest podana odpowiedź, tylko trzeba ją dobrze wybrać. Dotyczy to zarówno ćwiczeń na słuchanie jak i na czytanie ze zrozumieniem. Uczniowie wyłapują słowa klucze, a następnie ich kontekst i zaznaczają właściwą odpowiedź, w skrajnych przypadkach → strzelają, a to też trzeba dobrze umieć. 🙃 Najtrudniejszą częścią egzaminu nadal pozostają tzw. zadania otwarte, czyli zadania polegające na samodzielnym skonstruowaniu odpowiedzi. Tego typu zadania znajdują się po jednym w ćwiczeniach na słuchanie i czytanie ze zrozumieniem oraz jedno całe zadanie gramatyczne. O ile w słuchaniu dosyć łatwo jest wyłapać właściwe słowa a w czytaniu sparafrazować tekst, o tyle ułożyć zdanie poprawnie gramatycznie z podanym słowem już dla wielu stanowi duży problem. Spora ilość uczniów nadal pozostawia całe zadanie puste, niezrobione. Dlaczego? Zgodnie z moimi obserwacjami, aby zrobić zadanie gramatyczne, konieczne są dwie rzeczy. Po pierwsze: intuicja. Ilość zadań przerobionych w szkolnych podręcznikach w jakiś sposób pomaga tę intuicję gramatyczną wyrobić, aczkolwiek najlepiej jak uczeń sięga po dodatkowe, interesujące go treści w języku angielskim. Wtedy zdecydowanie łatwiej i zupełnie nieświadomie nabywa tej intuicji gramatycznej. Właśnie tacy uczniowie nie wiedzą nawet, jakiej używają konstrukcji, a radzą sobie z zadaniem gramatycznym. Po drugie: świadomość gramatyczna. Praktycznie niewielu uczniów nabywa tej świadomości gramatycznej na etapie szkoły podstawowej lub nawet średniej. Wiąże się to z umiejętnością rozpoznania konstrukcji, nazywania jej i ułożenia w poprawne zdanie. A to już potrafią najlepsi. A na koniec ważna i bardzo dobra wiadomość: wszyscy napisali maila/bloga! To zadanie wymaga sporego wysiłku i jest też wysoko oceniane, dlatego zawsze warto spróbować się za nie zabrać i ułożyć kilka/kilkanaście wartościowych zdań. Co się też udało zrobić. Każdemu z osobna gratuluję postępu w nauce i zachęcam do podejmowania dalszych wyzwań w nauce języka angielskiego. Do zobaczenia w COUNTRY ENGLISH 😎